Кам’яний різьблений саркофаг, де покояться останки князя Ярослава Мудрого, відкрили у присутності директора Національного заповідника «Софія Київська» Нелі Куковальської та провідного українського історика й антрополога, доктора історичних наук Сергія Сегеди. Науковці дістали дерев’яну скриньку з останками князя Ярослава та, як гадають, його дружини, а також... кілька старих радянських газет «Правда» та «Ізвєстія». Річ у тім, що гробницю Ярослава Мудрого науковці відкривають уже втретє. Останнього разу кістки князя забрали до тодішнього Ленінграда, а поки велися дослідження, почалася Друга світова війна. Повернули останки до Києва аж 1964 року, а разом із ними науковці поклали також і газети з публікаціями про свої дослідження і чорно–біле фото Софії того часу. Відтоді наука зробила кілька «семимильних кроків» вперед, і князя вирішили потурбувати ще раз — аби зробити йому аналіз ДНК.
Науковці зроблять антрополого–медичне дослідження кісткових тканин князя, аби перевірити дані антропометричних досліджень, проведених у середині ХХ століття. Також сподіваються, що аналізи дозволять перевірити літописні свідчення про хвороби, які мав Ярослав Мудрий. Аналіз ДНК, який, до речі, може й не вдатися, має допомогти точно визначити рік поховання і таким чином припинити суперечки щодо дати, коли князь відійшов у кращий світ. «З допомогою аналізу ДНК ми можемо робити масштабні історичні дослідження не лише самого Ярослава Мудрого, а й інших Рюриковичів», — повідомив професор Сегеда. За допомогою сучасної комп’ютерної графіки науковці сподіваються відтворити обличчя князя, його зовнішність.
Окрім останків Ярослава Мудрого, у саркофазі збереглися елементи ще двох кістяків: дорослого, який вважають жіночим, а також дитячого. На відміну від своїх попередників, сучасні науковці можуть точно встановити стать похованих, а також чи жіночі останки належать дружині Ярослава. «Бувають «жінкоподібні» чоловіки, і навпаки, — каже Сергій Сегеда. — Існує навіть версія, що другий кістяк має чоловічу голову, а решту — жіночу. Зараз ми це вже точно можемо встановити».
Теперішня «ексгумація» князя Ярослава Мудрого, напевно, наймасштабніша: участь у дослідженні візьмуть наукові заклади України, Швеції, Великобританії та США.
Олег СНІГУР , "УМ"
P.S. Невдовзі про подробиці цієї події можна буде дізнатися від митрополита Димитрія, ректора КПБА, який на запрошення керівництва музею відвідав Софію Київську. Адже великий князь Ярослав Мудрий канонізований Церквою і його тлінні останки є святими мощами.
|